Sarten AR-GE Merkezi

Ambalajın İlk AR-GE Merkezi

Sarten, inovasyon odaklı çalışmaları kapsamında AR-GE yatırımlarına sürdürülebilir bir şekilde devam etmektedir. Sarten’in Silivri yerleşkesindeki teknoloji üssü, Mart 2017 tarihinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onaylı 417. AR-GE merkezi unvanına sahip oldu. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan onay alan “Sarten AR-GE Merkezi” ambalaj sektörünün ilk AR-GE merkezi olma özelliğine sahiptir.

Sarten’in AR-GE Merkezi yolculuğundaki hikayesi 2017’den çok öncesine dayanıyor. Sarten Ambalaj, AR-GE Merkezi kurulmadan önce gerçekleştirdiği TÜBİTAK ve özkaynaklı projeleriyle önemli AR-GE kültürüne sahip bir kurumdur. Sarten AR-GE departmanı; 2005 yılında Silivri Fabrikasında kurulmuştur. 2005 yılı öncesinde de faaliyette olan AR-GE birimi ağırlıklı olarak fabrikaların yedek parça üretimini yapmaktaydı. 2005 yılı itibarı ile AR-GE konularında uzman kişilerin kadroya dahil edilmesi ve yapılan yatırımlar sonucu entegrasyonunu geliştirmiştir.

2017 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan AR-GE merkezi ünvanı alan “Sarten AR-GE Merkezi” ambalaj üretimi üzerine maliyet düşürücü, verimlilik arttırıcı, iş güvenliği ve insan sağlığını ön planda tutmak kaydı ile otomasyon ve inovasyon çalışmalarını sürekli geliştirme stratejisiyle devam ettirmektedir.

AR-GE Merkezi’nin öncelikli hedefi; şirket verimliliğini artırmanın yanı sıra uluslararası teknolojik gelişmelere entegre olarak yenilikçi projeleri de hayata geçirmektir.

AR-GE Merkezi ve makine kalıp fabrikası Silivri’de 1000 m2 kapalı alanda merkezi olarak hizmet vermektedir. Ayrıca bu birime bağlı olarak Manisa fabrikamızda yer alan AR-GE bölümümüz; Manisa, Karacabey ve Ayvalık fabrikalarına hizmet vermektedir.