Şirket Profili

Şirket Profili

Metal ambalaj üretimine 20 Mart 1972 yılında Çorlu fabrikasında başlayan SARTEN, yıllar içerisinde büyüyen Türkiye pazarında müşterilerinin ihtiyaçları karşılamak üzere yeni fabrikalar açmıştır. SARTEN, büyüme stratejisi paralelinde yaptığı yatırımlarla bugün Silivri, Gebze, Karacabey, Gemlik, Manisa, Ayvalık ve Adana yörelerinde toplam 15 fabrikaya sahiptir. Bu fabrika yatırımları, SARTEN’in müşteri odaklı stratejisi paralelinde müşterilerin fabrikalarının yoğun olarak kümelendiği bölgelerde yapılmıştır.

Ambalaj sektöründe 50 yıla yaklaşan faaliyeti sırasında SARTEN her zaman değişimin ve yeniliğin öncüsü olmuş. Bu amaçla kurulan Silivri AR-GE Merkezi ile Manisa Teknoloji Merkezi SARTEN’İN inovasyon alanındaki çalışmalarına öncülük etmektedirler.

SARTEN’in ürün portföyünde Sert Metal ve Plastik Ambalajlar, Kavanoz Kapakları ve Kolay Açılır Kapaklar yer almaktadır. Bu zengin ürün yelpazesi ile Gıda-Endüstriyel ve Kozmetik olmak üzere üç ana sektöre hizmet etmektedir.

SARTEN 2015 yılında Dünyanın en büyük Şirketlerinden Mitsui’ye hisselerinin %15 ini devrederek ortaklık anlaşması imzaladı.

SARTEN’in yurt dışında tamamı kendi sermayesi ile kurulu şirketleri bünyesinde Bulgaristan(2) , Rusya ve Hollanda’da olmak üzere 4 fabrikası bulunmaktadır.

Bu fabrikalar; Sarten Bulgaria Ltd. bünyesinde yer alan PLEVEN’de kurulu metal kutu üretim tesisi ve LYASKOVETS’te kurulu metal kutu ve kavanoz kapak üretim tesisi, OOO Sarpak Rusya bünyesinde, NEVINOMINSK’te kurulu aerosol kutu üretim tesisi ve Sarten Packaging Netherlands B.V bünyesinde ROOSENDAAL’da kurulu aerosol kutu üretim tesisleridir.

SARTEN’in Romanya’da ve Sırbistan’da bu ülkelere ve komşu ülkelere satış ve pazarlama amacı ile kurulan iki ayrı firması da bulunmaktadır.

Sürekli insana yatırım yapma politikamız kapsamında 2008 yılından bu yana devam eden SARTEN AKADEMİ, yeni işe alınan personele, mevcut çalışanlara ve müşterilere yönelik eğitimler vermektedir. SARTEN yurtiçi ve yurtdışında toplamda 3.000’den fazla kişiye istihdam sağlamaktadır.

SARTEN; 2019 yılı İSO En büyük Sanayi Kuruluşları ilk 500 sıralamasında 102, ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin en büyük 1000 ihracatçı listesinde 147. sırayı almıştır. 2014 yılında’da Turquality programında yer almaya hak kazanmıştır.